ELECTRONIC PRESS KIT​

NORMANDIE

“World class music”

- Alex Baker, Kerrang! Radio

Normandie från Stockholm släppte under 2016 sitt debutalbum Inguz som direkt listades på Billboard #20 "Alternative New Artists”. Singlar som ‘Collide’ genererade omedelbart direkt stark support från brittiska BBC Radio 1 och Kerrang Radio, vilket öppnade dörrar för bandet att spela legendariska festivaler som Download och Reading & Leeds.

Senaste albumet ‘White Flag’ släpptes sent 2018 och har idag genererat över 10 miljoner streams på Spotify, samtidigt som bandet flitigt turnerat omkring Europa och blivit ett headline band som säljer slut klubbar runtom i flera av Europas största städer. 

 

För första gången någonsin beger sig bandet nu ut på en omfattande Skandinavisk turné då man supportar Takida på deras 20th Anniversary Tour för att bjuda den nordiska publiken på hits som "White Flag" och "Collide".

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

MUSIKVIDEOS

REPRESENTATION

Management

Maria Janzon - CMG

maria@cmg-live.com

Management

Marcus Krylborn

mkrylborn@gmail.com

Booking - Sweden & Norway

Harald Barrett - CMG

harald@cmg-live.com

Booking - North America

Philip Barrett - Artist Group International philip.barrett@artistgrp.com

Record label

Easy Life Records

jamie@easyliferecords.com 

Booking - Finland

Carolin Büttner - Nem Agency

carolin@nem.fi

Booking - Europe

Maarten Janssen - Avocado

maarten@avocado-booking.com